انواع کلین روم

انواع کلین روم:

کلین روم ها را معمولا از نظر جریان هوا به دودسته تقسیم می کنند:

  1. کلین روم با جریان لامینار (یک سویه)
  2. کلین روم با جریان غیر لامینار (غیر یک سویه)

با توجه به کلاس اتاق تمیز و کاربرد آن، نوع جریان کلین روم مورد نظر انتخاب می شود.

انواع کلین روم

تفاوت کلین روم جریان لامینار و غیرلامینار:

کلین روم های با جریان یک سویه (لامینار) از کلاس بالاتری برخوردارند و یا به عبارتی کلین روم با درجه تمیزی بالاتری را فراهم می کنند، به همین دلیل در صنایعی که به آلودگی های ذره ای و میکروبی حساس تر هستند از این نوع کلین روم ها استفاده می شود.

انواع کلین روم,کلین روم,اتاق تمیز,cleanroom
جریان هوای غیر یک سویه اتاق تمیز

در بسیاری از انواع کلین روم‌ها دستگاههای ویژه ای برای کنترل رطوبت هوا نصب شده است که وظیفه این دستگاهها پایین نگه داشتن رطوبت محیط است. همچنین کلین روم ها با توجه به تعریف اولیه و مشخص، باید دما، رطوبت و فشار را در هر رده با در نظر گرفتن ذرات معلق پایش کنند.

انواع کلین روم,کلین روم,اتاق تمیز,cleanroom
جریان هوای ترکیبی اتاق تمیز

در برخی کلین روم ها فشار مثبت هوا وجود دارد که باعث میشود در صورت وجود هرگونه درز و شیار در محیط اتاق تمیز، از ورود هوای بیرون از شیارها و درزها به داخل اتاق جلوگیری کند و هوا را از محیط اتاق تمیز خارج سازد.

تصفیه جریان هوای کلین روم:

در کلین روم، تصفیه و فیلتر جریان هوای هدایت شده به داخل اتاق، توسط دستگاه مخصوص انجام می‌گردد و همچنین هوای داخل محیط دائماً در گردش و تصفیه مجدد قرار می‌گیرد و توسط دستگاههای تمیز کننده ذرات هوابرد با اثر بر ذرات بسیار ریز میکرونی پردازش می‌شوند تا ذرات ایجاد شده در محیط اتاق تمیز در فیلترها تله شوند.

افرادی که در این مکانها کار می کنند باید از اتاقهای مخصوص تعویض لباس وارد کلین روم شوند و همواره از لباسهای ویژه و پوشیده مانند روپوش، کلاه، ماسک، دستکش و کفش ویژه و سایر لوازم با توجه به کلاس بندی استفاده نمایند. تمام وسایل موجود در کلین روم شامل ساندویچ پانل های دیواری و ساندویچ پانل های سقفی و همچنین دستگاههای موجود در آن نیز به شکلی طراحی شده‌اند تا کمترین تعداد ذرات معلق در هوا از نتیجه کارشان حاصل شود. گفتنی است که اتاق های تمیز محیط هایی کاملا استریل نیستند و صرفاً به دلیل تعداد کنترل شده ذرات معلق در هوای محیط، به آنها اتاق تمیز گفته می‌شود. قابل ذکر است که این ذرات توسط دستگاه شمارنده این ذرات اندازه گیری می شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و چگونگی اجرای کلین روم با ما تماس بگیرید.

مطالب مشابه ساندویچ پانل