ساندویچ پانل

ساندویچ پانل

ساندویچ پانل (sandwich panel) نوعی محصول ساختمانی است که در ساخت ساختمان های مسکونی و ویلایی، دیوارها و سقف های کارخانه ها و ساختمان های صنعتی، اتاق پیش ساخته و اضافه بنا در محوطه، تراس و پشت بام،انواع سوله و انبار، انواع سردخانه، فضاهای موقتی مانند کانکس و کیوسک نگهبانی و موارد مختلف دیگر به کار میرود. ساندویچ پانل ها دارای ساختاری به شکل ساندویچ هستند که دلیل این نامگذاری هم شکل ظاهری آن ها میباشد. ساندویچ پانل ها دارای لایه های بیرونی فلزی همچون آلوزینک و گالوانیزه میباشند و عایقی از جنس فوم، پلی اورتان ، پشم سنگ و سایر مواد دیگر لایه ی درونی را تشکیل میدهد.

چرا ساندویچ پانل؟

چرا ساندویچ پانل میتواند جایگزین محصولات ساختمانی دیگر شود و دلیل این برتری چه میتواند باشد؟

امروزه با توجه به سرعت رشد تکنولوژی و پیشرفت های روزافزون در صنعت همواره به دنبال محصولاتی هستیم که در عین مقرون به صرفه بودن بتواند با کیفیت بالا به نیازهای ما پاسخ بدهد. ساندویچ پانل ها با ویژگی هایی که در ادامه ذکر میشود به خوبی پاسخگوی متقاضیان خود می باشند.

⦁ قابلیت انعطاف پذیری بالا
⦁ سبک بودن در مقایسه با مصالح سنتی و سایر مصالح که کمک به جابه جایی آسان و نصب سریع کمک میکند
⦁ قابلیت شست وشوی سریع و آسان
⦁ قیمت مناسب به دلیل استفاده از یک نوع متریال در ساخت سازه و عدم نیاز به مواد ترکیبی
⦁ عایق صوتی بسیار مناسب به دلیل استفاده از موادی همچون پشم سنگ در لایه ی میانی ساندویچ پانل
⦁ عایق حرارت و کمک به صرفه جویی در انرژی
⦁ تنوع در رنگبندی
⦁ تامین ایمنی بالا و مقاومت عالی در برابر رطوبت (به دلیل استفاده از ورق‌های آلومینیومی و آلوزینک) و ضربه و مخاطراتی همچون زلزله و آتش سوزی

انعطاف پذیری ساندویچ پنل
خمش ساندویچ پانل

انواع ساندویچ پانل

انواع ساندویچ پانل را میتوان از لحاظ نوع کاربرد و همچنین ساختار بررسی کرد.
کاربردهای ساندویچ پانل
کاربردهای مختلف ساندویچ پانل این محصول را به انواع دیواری، سقفی و سردخانه ای تقسیم میکند.

1.ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل دیواری جهت پوشش دیوار ها میباشد و از ورق هایی تشکیل شده که مابین آن ها فوم قرار گرفته و در کانکس ها ، انواع سردخانه ها و در دیواره ی سالن ها و یا کارخانجات صنعتی استفاده میشود. این نوع ساندویچ پانل ها دارای عرض 1.14 متر و ضخامت 4 الی 20 سانتیمتر است.
2.ساندویچ پانل سقفی
ساندویچ پانل سقفی تقریبا شبیه انواع دیواری بوده ولی با ضریب حرارتی نسبتا پایین تر. ضخامت این ساندویچ پانل ها نیز 4 تا 20 سانتی متر است با عرض 1.8 متر. فوم تزریقی این نوع ساندویچ پنل از پلی یورتان میباشد.

3.ساندویچ پانل سردخانه ای

ساندویچ پانل سردخانه ای نیز دارای فوم تزریقی پلی یورتان میباشد که مایبن دو ورقه فلزی آن قرار دارد. به دلیل شکننده بودن پلی یورتان این ماده به تنهایی نمی تواند قابل استفاده باشد اما ساندویچ کردن پانل ها باعث ایجاد مقاومت کششی بالایی میشود.

ساختار ساندویچ پانل ها

ساختار ساندویچ پانل ها از دو لایه ی بیرونی و یک لایه ی درونی تشکیل شده که از نظر جنس لایه بیرونی انواع ساندویچ پانل های یک رو ورق یک رو فویل، دو رو فویل ، دو رو نایلون ، یک رو ورق یک رو کاغذ را داریم اما انواع جنس فوم و مواد پر کننده در جدول زیر نمایش داده شده

شده

جنس لایه ویژگی
فوم پلی اورتان (PUR) عایق قدرتمند تشکیل شده از پلی یول وایزوسیانات و مواد کاتالیزور (PIR)
پلی ایزوسیونات (PIR) نوع بهبودیافته فوم پلی اورتان، دارای مقاومت بهتر در برابر اشعه و حرارت
پلی استایرن سخت پانعطاف پذیری بالا ، مقاومت خوب در برابر حرارت و ضربه پذیزی مناسب

مطالب مشابه ساندویچ پانل