سوله چیست؟ انواع آن

تاریخچه سوله

تاریخچه ساخت سوله برمیگردد به انقلاب صنعتی در اروپا همانطور که از اسمش پیداست با رونق گرفتن صنعت و تولید نیاز به مکانی مناسب بود وبه این ترتیب ساخت سوله در کشورهای اروپایی رونق گرفت و به این ترتیب سوله سازی یکی از ارکان کشورهای صنعتی شد.

در ایران برای خدمات صنعتی وکارخانجات و کارهای تولیدی در حدود 75 سال رونق پیدا کرده و اولین شرکت بنام سوله در ایران شروع به ساخت  این سازه کرد.

تعریف سوله

سوله چیست ؟

سوله  به سازه فلزی مثلثی شکل گفته می شود که معمولا دارای سقف  شیب دار می باشند و ساخت آن با ساختمان متفاوت است و دارای فضا  وسیع با دهانه های بزرگ  می باشد و همین باعث شده از ورق ها و پوشش های خاصی در ساخت آن استفاده شود .

 طراحی سوله با توجه به کاربردهای آن متفاوت می شود از انواع سوله می توان به سوله کارگاهی ، سوله ریخته گری و سوله یا سالن نمایشگاهی که  می تواند به صورت تک دهانه ، چند دهانه ، قوسی ویا چند ضلعی باشد .

ساخت سوله استاندارد

امروزه نمای ساختمانها  و سوله ها یکی از نکاتی است که مردم توجه زیادی به آن دارند وبه همین  دلیل تنوع زیادی در شکل و جنس محصولات وجود دارد. 

پوشش سقف سوله

پوشش سقف سوله ها میتوان از ساندویچ پانل سقفی ،ورق گالوانیزه رنگی وساده ،ورق آلومینیوم با انواع عایق پشم شیشه ،، فوم ، کارتن پلاس و پشم سنگ، پوشش سقفی پلی کربنات ( ماده شفاف برای عبورنور) باشد.

که این پوشش ها برای سالن های ورزشی ، سردخانه ، انبار ، میادین میوه وتره بار ، فروشگاههای زنجیره ای ، سالن های صنعتی و نگهداری دام و طیور و همچنین برای زیبایی سالن ها برای نمای بیرون از طرح نما و لمبه و دامپا برای دور آن استفاده می شود.

سوله چیست

پوشش دیوارهای سوله

انواع پوشش بدنه سوله می تواند بر حسب نوع کاربرد و شرایط آب و هوایی  متفاوت باشد .

پوشش دیوار سوله باید استاندارد های محیط زیست را دارا باشد ، سبک باشد که درصورت تغییر کاربری بتوان به راحتی با آن کار و از نظر هزینه ای مقرون به صرفه باشد، علاوه براین باید مقاوم و مطمئن باشد که دربرابر سوانح طبیعی مانند زلزله وسیل وآتش سوزی باعث صدمات بیشتر نشود .

به طورکلی می توان ازموارد زیربرای پوشش دیوارها استفاده کرد.

ورق گالوانیزه ، آلوزینک ، آلومنیوم همراه با عایق پشم شیشه

ساندویچ پانل سقفی و دیواری که از نوع پلی یورتان می باشد و ضخامت های آن متفاوت می باشد که 4 ،5 ، 6 ، 8 و 10 مناسب ترین ضخامت در بین آن ها می باشد .

آجر و سیمان برای دیوار های سوله مناسب می باشد و ورق سقفی برای پوشش سقف که البته این روش سنتی بوده و کمتر مورد استفاده قرار می گیرد .

پوشش کف سوله

زیرسازی سوله یکی از مهمترین بخشهای ساخت سوله محصوب می شود زیرا در هر کارخانه و کارگاهی تمام تجهیزات کف قرار میگیرد و کفپوش باید مناسب با محیط کاری باشد به طوری که به تجهیزات آسیب وارد نکند و به دلیل استفاده دائم باید مقاومت و اصطحکاک در برابر فشار زیاد وتردد سنگین  با توجه به کاربرد سوله  داشته باشد و باید زیر نظر متخصصین کفسازی  انجام شود.

انواع کفسازی سوله:

1-کفسازی سوله با بتن  سخت رنگی

2-کفسازی سوله با کفپوش اپوکسی بهداشتی

3-کفسازی سوله با کفپوش پلی یورتان

4-کفسازی سوله با بتن ماله پروانه ای

کفسازی سوله با بتن سخت رنگی بیشتردر کارخانجات خودروسازی ولوازم خانگی،آب معدنی،انبار دارویی و غیره استفاده میشود که مقاومت فشاری بالایی  دارد وازکنده شدن و ازبین رفتن سطح با دستگاهای سنگین جلوگیری میکند .

کارخانجاتی که باید بهداشتی و انتی باکتریال باشتد مانند تولید کننده مواد غذایی،تولید بلور و شیشه و بیمارستانها با  اپوکسی آنتی الکترواستاتیک و کفپوش اپوکسی صنعتی کفسازی می شوند.

کف کارخانه ها و سوله هایی که در معرض تغییرات شدید دما هستند و کارخانه هایی که با اسید لاکتیک سرکار دارند و سالن های روباز که در معرض نور خورشید هستند از کفپوش پلی یورتان استفاده می شود زیرا این کفپوش مقاوم در برابر UV است.

برای واحدهای صنعتی پر تردد با ماشین آلات سنگین باید از کفپوش مقاوم بتن ماله پروانه ای استفاده  نمود زیرابا اضافه نمودن ناخالصی به این بتن مقاومت آن را خیلی بالا رفته و سطح صاف وصیقلی پیدا خواهد کرد.

امروزه محصولاتی که برای ساخت سوله مصرف می شود فقط در سوله ها و سالنهای صنعتی استفاده نمی شود به علت تنوع درشکل ورنگ ساندویچ پانل سقفی و دیواری در ویلا سازی ، سقف های شیبدار، حیاط ها ،الاچیق ها ودر کنار سازه های چوبی و بازسازی و نوسازی اماکن استفاده می شود.

مطالب مشابه ساندویچ پانل

 • شکستن هزینه ها با ساندویچ پانلشکستن هزینه ها با ساندویچ پانل شکستن هزینه ها با ساندویچ پانل امری است ساده،در عین حال که نسبت به سازه های سنتی کم […]
 • فوم XPS چیستفوم XPS چیست فوم XPS  نام اختصاری فوم ExtrudedPolyStyrene  یا همان پلی استایرن اکسترود شده است. این […]
 • کانکس نگهبانیکانکس نگهبانی کانکس چیست کانکس به اتاقک های پیش ساخته که در شرایط اب و هوایی مختلف و مکان های […]
 • مشخصات کلی ساندویچ پانلمشخصات کلی ساندویچ پانل مشخصات ساندویچ پنلمشخصات ساندویچ پانلمشخصات ساندویچ پنل بر اساس نوع ورق به کار […]
 • ساندویچ پانل سه بعدیساندویچ پانل سه بعدی ساندویچ پانل سه بعدی یک سازه پیش ساخته سبک می باشد. این سازه ها محصولات نوینی در […]
 • ورق دامپاورق دامپا ورق دامپا یکی از انواع ورق ساندویچ پانل است. طراحی زیبایی دارد و در پوشش سقف و دیوار […]
 • جنس هسته ساندویچ پانلجنس هسته ساندویچ پانل جنس هسته ساندویچ پانل باید از مواد سبک وزن باشد. همچنین لازم است لایه ها را ثابت نگه […]
 • قیمت هر متر مربع ساندویچ پانل دیواریقیمت هر متر مربع ساندویچ پانل دیواری قیمت هر متر مربع ساندویچ پانل دیواری با توجه به مشخصه های فیزیکی تغییر می کند. ساندویچ […]
 • ساندویچ پانل EPSساندویچ پانل EPS ساندویچ پانل EPS پانلی با فوم عایق از جنس پلی استایرن است. این محصول یک سازه ی بسیار […]
 • ساندویچ پانل دیواری دورونایلونساندویچ پانل دیواری دورونایلون ساندویچ پانل دیواری دورونایلون از انواع ساندویچ پانل های دیواری است که کاربرد عمومی آن […]
 • اتاق حمل بار نیساناتاق حمل بار نیسان اتاق حمل بارچیست؟ به ماشین‌های مخصوص که توسط جعبه بر روی شاسی نیسان نصب می شوند اتاق […]
 • ساندویچ پانل PVCساندویچ پانل PVC ساندویچ پانل PVC یک ساندویچ پانل سبک با هسته ای از جنس پلی پروپلین با فیبر شیشه ای تقویت […]