تفاوت فوم سرد و گرم

تفاوت فوم سرد و گرم

به طور کلی فوم سرد و گرم از مواد متفاوتی ساخته شده اند و مسلما کاربری متفاوتی هم دارند. با توجه به موادی که برای ساخت آنها استفاده شده است تفاوت هایی با یکدیگر دارند.لذا در صورتی که می خواهید در مورد این نوع فوم ها اطلاعات بیشتری کسب نمایید با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

فوم ها که در دو نوع فوم سرد و فوم گرم قابلیت تولید دارند، نوعی از مواد با ترکیبات شیمایی هستند که در صنایع مختلفی قابل استفاده هستند.فوم سرد و گرم کاربری های متفاوتی دارند و برای صنایع مختلف از آنها استفاده می شود.یکی از صنایع کاربردی که این نوع فوم ها در آنها استفاده می شود، صنعت ساندویچ پانل است.در این صنعت از فوم هایی که خاصیت عایق پذیری دارند، استفاده می شود. خوشبختانه این نوع فوم ها چنین ویژگی هایی دارند.

اما شاید برای بسیاری از شما این سوال پیش بیاید که این دو نوع فوم چه تفاوتی با یکدیگر دارند.این دسته از فوم ها شباهت و تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند و هر کدام از آنها کاربری مخصوص به خود را دارند.در این مقاله قصد داریم به این دو نوع فوم بپردازیم تا علاوه بر اینکه اطلاعاتی در مورد این فوم ها به دست آورید بتوانید در هنگام انتخاب فوم گرم و سرد انتخاب درستی داشته باشید.

آشنایی با فوم گرم

فوم گرم به دلیل ماده ای که برای ساخت آن استفاده می شود سفت است و در صنایعی که به سفت بودن فوم ها احتیاج دارد استفاده می شود. این فوم ها به خاطر داشتن همین ویژگی از سایر فوم ها متمایز می شوند.نکته قابل ذکر این است که این ویژگی عمر و دوام زیادی ندارد و حتی با گذشت زمان نرم تر هم می شود و نرم تر شدن فوم می تواند باعث نابودی زود هنگام این نوع فوم ها شود.فوم گرم بعد از مدت زمان کمی حالت ارتجاعی خود را از دست داده و دیگر به حالت اول باز نخواهد گشت و این یکی از نکات منفی است که می توان در مورد فوم گرم به آن اشاره نمود.
فوم گرم در دمای بسیار و مستقیم پخته می شود و اگر بخواهیم این نوع فوم را از نظر کیفیت ارزیابی نماییم باید گفت این فوم عمر و دوام کمی دارد و دوام و طول عمر کم این نوع فوم ها یکی از معایب آنها تلقی می شود.

اطلاعاتی در مورد فوم سرد

فوم سرد با توجه به موادی که برای ساخت آن استفاده می شود در رتبه و جایگاه خوبی قرار دارد و در بسیاری از صنایع از آن استفاده می شود.این نوع فوم با نام مموری فوم هم شناخته می شود و در بین فوم ها یکی از فوم های معروف است.

فوم سرد، فوم هایی هستند که در دمای پایین کوره و حرارت غیر مستقیم تولید شده و بیشتر از آنها برای کف مبلمان و محل نشیمن مبل مورد استفاده قرار می گیرد.نرمی و راحتی فوم سرد بسیار بیشتر از فوم گرم است و عمر آن نسبت به فوم گرم بیشتر است و دوام و استحکام بالای آنها باعث می شود بعد از مدت طولانی تری دچار فرورفتگی شوند و حالت ارتجاعی آنها بعد از مدت طولانی تری از بین می رود.

خاصیت ارتجاعی بالای این فوم ها به دلیل دمای پایین کوره و زمان بیشتری است که برای تولید آن صورت می گیرد.قرار گرفتن فوم های سرد در دمای پایین کوره باعث می شود تا مولکول ها به شکل بهتری شکل بگیرند و کارایی فوم های سرد را به میزان قابل توجهی بالا می برد.

مقایسه فوم گرم و سرد و نحوه شناسایی دو نوع فوم از هم

همانگونه که می دانیم فوم ها در صنایع مختلفی کاربرد دارند.بیشترین کاربرد فوم ها به عنوان عایق حرارتی و صوتی است. راه های مختلفی برای تشخیص فوم گرم از سرد وجود دارد که با استفاده از این راه ها می توانید این دو فوم را از یکدیگر تشخیص داده و بهترین نوع را انتخاب نمایید.به عنوان مثال می توانید با انگشت خود روی فوم فشار دهید و اگر جای انگشت شما در فوم باقی ماند و به حالت قبل بازنگشت فوم از نوع گرم است اما اگر فوم همچنان سفت باقی ماند فوم از نوع سرد می باشد.

فوم سرد دارای عمر طولانی و دوام بسیار زیادی است و بیشتر از 15 سال برای شما کار می کند و این یکی از نکات مثبت این فوم ها تلقی می شود.طول عمر فوم های گرم کم است و برای صنایعی می توان از آنها استفاده کرد که به صورت موقت یا مدت کوتاهی می خواهند از این فوم ها استفاده نمایند.این امر موجب می شود این فوم ها در مدت کوتاهی دچار آسیب دیدگی شوند و از بین بروند.

علاوه بر این فوم گرم بسیار سفت است و بعد از مدت زمان کوتاهی فرورفتگی در آنها ایجاد می شود واین در حالی است که فوم سرد، حالت ارتجاعی بسیار زیادی دارد و بسیار نرم است این یکی از نکاتی است که این نوع فوم را از سایر فوم ها متمایز می نماید.

مطالب مشابه ساندویچ پانل