تفاوت ساندویچ پانل پلی یورتان و پشم سنگ

تفاوت ساندویچ پانل پلی اورتان و پشم سنگفوم های که در ساندویچ پانل ها استفاده می شود از نظر کاربرد و ساختار با یکدیگر متفاوت هستند. پشم سنگ و پلی یورتان دو نمونه از با کیفیت ترین فوم ها هستند که در صنایع مختلف کاربرد زیادی دارد. این دو نوع فوم تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند.جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این دو نوع فوم با ما در این مقاله همراه باشید.
شاید ذهن بسیاری از افراد به این موضوع مشغول شده باشد که پشم سنگ و پلی یورتان از چه جهاتی با سایر فوم ها متفاوت هستند. در این مقاله قصد داریم به تفاوت های بین این دو فوم بپردازیم.

مقایسه ساندویچ پانل پلی یورتان و ساندویچ پانل پشم سنگ از نظر مقاومت در برابر آتش

پشم سنگ ماده ای است که از نظر مقاومت در برابر آتش درجه A را به خود اختصاص داده است و این در حالی است که پلی اورتان از نظر مقاومت در برابر حریق درجه B1 را دارد. پشم سنگ به دلیل موادی که برای ساخت آن استفاده شده است مقاومت خوبی در برابر آتش دارند و این یکی از ویژگی های منحصر به فرد این فوم محسوب می شود. لذا در صورتی که در معرض آتش سوزی قرار گیرند آسیب نخواهند دید.

البته پلی اورتان که دارای درجه B1 هستند از گسترش آتش جلوگیری می کنند و این نیز از میزان خسارت های ناشی از آتش سوزی کاهش خواهد داد اما مانند پشم سنگ مقاومت خوبی در برابر آتش سوزی از خود نشان نمی دهند.

مقایسه میزان عایق گرمایی ساندویچ پانل پلی یورتان و پشم سنگ

فوم ها عمدتا عایق های بسیار خوبی هستند. پلی اورتان یکی از انواع فوم هایی است که در برابر گرما واکنش خوبی از خود نشان می دهند و برای مناطقی با شرایط آب و هوایی مختلف مناسب هستند.این در حالی است که پشم سنگ فاقد این ویژگی هستند و برای مکان هایی که به عایق گرما نیاز دارند گزینه خوبی نیست.

مقایسه ساندویچ پانل پشم سنگ و پلی اورتان از نظر ضد آب بودن

پلی اورتان ماده ای ضد آب است که از نفوذ رطوبت به داخل سازه جلوگیری می کند و این امر مانع از ایجاد پوسیدگی و خوردگی خواهد شد و در نتیجه به سازه هایی که با استفاده از ساندویچ پانل پلی یورتان پوشش داده می شوند، آسیبی وارد نخواهد شد.

این در حالی است که پشم سنگ فاقد ویژگی ضد آب بودن است و این یکی از معایب این نوع فوم است چراکه احتمال پوسیدگی و خوردگی سازه هایی که با این فوم ساخته می شوند، به میزان زیادی بالا خواهد رفت.

مقایسه ساندویچ پانل پلی یورتان و پشم سنگ از نظر میزان چگالی

این دو نوع فوم از نظر میزان چگالی با یکدیگر متفاوت هستند.چگالی پشم سنگ نسبت به سایر فوم ها بیشتر می باشد.لذا در صورتی که بخواهید از ماده ای با چگالی بیشتر استفاده نمایید، این نوع فوم عایق می تواند گزینه بهتری برای شما باشد و مقاومت سازه شما را بالاتر ببرد.

مقایسه ساندویچ پانل پلی یورتان و پشم سنگ از لحاظ جذب صدا

پشم سنگ ماده ای است که عملکرد بسیار قوی در جذب صدا دارد و سازه هایی که با پشم سنگ ساخته می شوند تا حد قابل توجهی از انتشار صدا به داخل سازه جلوگیری می نمایند. این در حالی است که پلی اورتان عملکرد خوبی در برابر جذب صدا نداشته و در صورتی که می خواهید از ماده ای به منظور جلوگیری از منتشر شدن صدا به داخل سازه استفاده نمایید، پشم سنگ گزینه ی مناسبی در این زمینه است.

نتیجه گیری

هر دو این فوم ها کیفیت و عملکرد بسیار خوبی داشته و استفاده از آنها باعث مقاومت و استحکام بخشیدن به سازه مورد نظر خواهد شد.با اندکی تامل در مورد کیفیت این فوم ها می توان به این نتیجه رسید که پلی یورتان استحکام و دوام بالایی دارند.لذا در صورتی که از این فوم ها برای ساخت سازه های ساختمانی بهره گرفته شود کیفیت و دوام سازه ها بیشتر خواهد بود.

همچنین این نوع فوم ها، ارزان تر بوده، به راحتی قابل دسترسی هستند و محیط زیست را آلوده نمی کنند.علاوه بر آن طول عمر پلی یورتان نسبت به سایر فوم ها بیشتر است و شما می توانید برای مدت زمان بیشتری از آن استفاده کنید.

مطالب مشابه ساندویچ پانل