معرفی انواع پوشش های ساندویچ پانل

ساندویچ پانل یکی از بهترین مصالح ییش ساخته است که متشکل از دو لایه ورق فلزی به همراه یک فوم عایق میانی می باشد و از آن برای پوشش دهی دیوارها و سقف سازه های مختلف استفاده می شود.ساندویچ پنل ها با پوشش های مختلفی تولید می شوند و برای ساخت آنها از متریال گوناگونی استفاده می شود.

هر پوششی که برای ساندویچ پانل ها استفاده می شود در میزان استحکام و دوام ساندویچ تغییراتی به وجود می آورند و استفاده از انها برای پوشش دهی سازه مورد نظر باعث می شود سازه ی شما در مقابل عواملی مانند سرما، گرما محافظت شود.

پانل های ساندویچی با پوشش های متفاوتی قابل تولید هستند که از مهمترین آنها می توان به دوطرف ورق آلومینیوم، دو طرف ورق گالوانیزه، دو طرف ورق الوزینک و یک رو آلوزینک و یک رو گالوانیزه اشاره کرد که در ادامه قصد داریم به معرفی هر یک از آنها به صورت جداگانه بپردازیم.

پوشش دو طرف ورق آلوزینک (foil aluzink)

آلوزینک یکی از موادی است که برای پوشش دهی ساندویچ پانل ها استفاده می شود و به دلیل اینکه آلوزینک یکی از با دوام ترین ورق هایی است که برای تولید ساندویچ پانل ها استفاده می شود، پوشش دو طرف ورق آلوزینک هم یکی از مستحکم ترین نوع پوشش هایی است که می توان برای ساندویچ پانل استفاده نمود.

همانگونه که از نام ورق آلوزینک مشخص است این نوع ورق از ترکیب آلیاژ و روی ساخته شده اند. البته مقدار کمی سیلیکون برای ساخت این نوع ورق ها استفاده شده است که باعث می شود استحکام و دوام ساندویچ پنل به میزان قابل توجهی افزایش یابد.
ساندویچ پانل هایی که با ورق آلوزینک پوشش داده می شوند عمدتا برای محیط های اسیدی مانند انواع کارگاه ها و مراکز صنعتی قابل استفاده هستند.این نوع از ورق ها با ضخامت های مختلف و در شرایط و مکان های مختلف قابل تولید هستند و در برابر گرما، سرما، رطوبت و باد مقاومت بسیار بالایی دارند.

پوشش دو طرف ورق آلومینیوم (Aluminium foil)

ورق آلومینیوم یکی از انواع ورق هایی است که از دوران یونان و روم باستان کشف شد و تا به امروز کاربردهای گوناگونی دارد.ورق آلومینیوم یکی از انواع ورق هایی است که از وزن بسیار کمی برخوردار است و در ضخامت های بسیار کم تولید است و پوشش دو طرف ورق آلومینیوم یکی از انواع پوشش هایی است که برای ساندویچ پانل استفاده می شود.

ورق آلومینیوم علاوه بر اینکه زیبایی سازه مورد نظر را افزایش می دهند بلکه مقاومت بالایی برای سازه مورد نظر ایجاد می کند و از زنگ زدگی ساندویچ پانل در رطوبت جلوگیری می کند. وزن کم و قابلیت رنگ پذیری بسیار آسان یکی از مزایای ساندویچ پنل هایی است که با استفاده از ورق آلومینیوم ساخته می شوند.

قابل ذکر است که بدانید که ورق آلومینیوم یکی از انواع ورق هایی است که به خاطر مقاومت بسیار بالایی که در برابر رطوبت دارند عمدتا برای پوشش ساندویچ پانل سقفی به کار می روند.

پوشش دو طرف ورق گالوانیزه (galvanized steel)

ورق گالوانیزه یکی دیگر از فلزهای پرکاربرد است و در واقع همان فلز فولاد است که با استفاده از پوشش روی پوشانده شده است و از آن به عنوان پوشش ساندویچ پانل استفاده می شود.همانطور که می دانید فلز روی، فلزی است که از فولاد در برابر رطوبت و زنگ خوردگی از فولاد محافظت می کند و استحکام این فلز را در برابر خوردگی و زنگ زدگی بالا می برد.
در نتیجه ساندویچ پانلی که با استفاده از دو لایه ورق گالوانیزه ساخته می شوند نه تنها مقاومت بسیار بالایی دارند بلکه در برابر شرایط دمایی مختلف بسیار مقاوم عمل می کنند.ساندویچ پنل هایی که با ورق گالوانیزه تولید می شوند مقاومت بسیار خوبی در برابر فشارهای خارجی دارند. لذا از آنها برای ساخت ساندویچ پانل دیواری، سقفی و سردخانه بهره گرفته می شود.

پوشش یک رو آلوزینک و یک رو گالوانیزه

این پوشش یکی دیگر از پوشش های ساندویچ پانل است که ترکیبی از یک ورق گالوانیزه و یک رو الوزینک می باشد و به دلیل مقاومت بسیار بالای که دارد یکی از پرطرفدارترین پوشش هایی است که برای ساخت ساندویچ پانل استفاده می شود.

برای تولید این نوع از ساندویچ پانل از یک ورق آلومینیوم به همراه یک ورق گالوانیزه استفاده می شود که هر کدام ویژگی های مخصوص به خود را دارند. هر طرف از این نوع ساندویچ پانل ها بسته به فلزی که برای ساخت آنها استفاده شده است مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند.

در صورتی که ساندویچ پانل با استفاده از ورق گالوانیزه پوشش داده شود مزایای زیادی دارد. از مزایایی که ساندویچ پانل های ساخته شده با ورق گالوانیزه دارد می توان مقاومت بالا در برابر باد، رطوبت های شدید، فشارهای خارجی و نور اشاره نمود.همچنین ساندویچ پانل های ساخته شده با ورق گالوانیزه برای مکان های اسیدی مناسب هستند.

البته این موضوع که ساندویچ پانل با استفاده از چه نوع ورقی پوشش داده شود بستگی به کاربری مصرف کننده دارد و می توان از ورق های متفاوتی برای تولید ساندویچ پنل ها استفاده نمود.

مطالب مشابه ساندویچ پانل