استفاده از ساندویچ پانل چه مزایا و معایبی دارد؟

استفاده از ساندویچ پانل چه مزایا و معایبی دارد؟به طور کلی تمامی متریالی که برای پوشش دهی سازه ها استفاده می شود دارای مزایا و معایبی هستند.

ساندویچ پانل نیز از این قضیه مستثنی نیست و استفاده از آن مزایا و معایبی به دنبال دارد.در این مقاله قصد داریم به مزایا و معایب که این نوع سازه های پیش ساخته دارند به صورت تخصصی بپردازیم.

پانل سقفی همانطور که از اسم آنها مشخص است جهت پوشاندن پانل سقفی و پانل دیواری برای پوشاندن دیوار سازه ها مورد استفاده قرار می گیرند.ساندویچ پنل همانند مصالح دیگر دارای مزایا و معایبی هستند که آگاهی از آنها انتخاب را برای مشتریان آسانتر می نماید.در این مقاله قصد داریم به صورت جداگانه به بررسی مزایا و معایب ساندویچ پانل ها بپردازیم.

ساندویچ پانل چه مزایایی دارد؟

 • ساندویچ پانل جزء مصالح پیش ساخته ای است که نسبت به سایر مصالح پیش ساخته وزن سبک تری دارد.در نتیجه به خاطر وزن سبکی که دارند حمل و نقل آنها به مکان های دیگر آسانتر می باشد و این یکی از نکات مثبتی است که می توان در مورد ساندویچ پانل ها اشاره نمود.
 • پانل ها به دلیل وزن سبکی که دارند امروزه بیشتر از سایر مصالح کاربرد دارند چرا که در صورت بروز حوادثی مانند زلزله خسارت های جانی و مالی کمتری به بار خواهد آورد.
 • نکته ی دیگری که در مورد پانل می توان اشاره نمود در رابطه با قیمت آنهاست. قیمت ساندویچ پانل ها نسبت به سایر مصالح ساختمانی پایین تر است و این امر هزینه های ناشی از ساخت و ساز را به طرز قابل توجهی کاهش می دهد.
 • ساندویچ پانل ها، مصالحی مجهز به عایق حرارتی و برودتی هستند و این یکی از ویژگی های منحصر به فرد ساندویچ پنل ها به شمار می رود. لذا استفاده از آنها به میزان چشمگیری از اتلاف انرژی جلوگیری می کند.
  ساندویچ پانل ها از نظر طرح و رنگ هیچ محدودیتی ندارند و در طرح ها و رنگ های متفاوتی قابلیت تولید دارند و کاربر بسته به نوع کاربری طرح و رنگ دلخواه خود را انتخاب می کند.
 • تحویل و نصب پانل های ساندویچی در سریعترین زمان ممکن انجام می گیرد و این یکی از ویژگی های منحصر به فرد ساندویچ پانل ها است چراکه در زمان تا حد قابل توجهی صرفه جویی می کند.
 • ساندویچ پانل به دلیل ساخته شدن از متریال با دوام، مقاومت بسیار بالایی در برابر فشار و ضربه دارند.لذا در صورتی که در معرض فشار یا ضربه قرار گیرند آسیب چندانی نخواهند دید.
 • طول عمر ساندویچ پانل ها نسبت به مصالح سنتی بیشتر است و به همین دلیل ساندویچ پانل ها جایگزین بسیار خوبی برای مصالح سنتی به شمار می روند.این نوع مصالح پیش ساخته به دلیل اینکه ها به نحوی طراحی شده اند که می توان آنها را بعد از مدت زمانی باز کرده و در مکان هایی دیگر بدون اینکه آسیب ببینند از آنها استفاده نمود.
 • ساندویچ پانل تنها مصالح پیش ساخته ای هستند که با نر و مادگی طراحی شده اند و در زمان نصب کاملا به یکدیگر چفت شده و اجازه نفوذ کمترین رطوبت را به داخل سازه را نمی دهد.این امر باعث می شود احتمال پوسیدگی و خوردگی به حداقل برسد.
 • ساندویچ پانل ها، مصالحی هستند که با قابلیت شستشو طراحی شده اند.لذا می توان آنها را به راحتی شستشو داد بدون اینکه کوچکترین آسیبی ببینند.
 • برخی از ساندویچ پنل ها مجهز به عایق های صوتی هستند که از ورود صدا به داخل سازه جلوگیری می کنند و برای مکان هایی مانند سالن آمفی تئاتر، سالن های سینما که صدا نباید به داخل سازه ها وارد شود، گزینه مناسبی هستند.
 • علاوه بر مزایایی که ذکر شد ساندویچ پنل ها مقاومت بسیار خوبی در برابر آتش سوزی دارند و مقاومت بالایی این مصالح پیش ساخته در برابر آتش باعث شده این مصالح طرفداران زیادی را به خود اختصاص دهند.
 • پانل های ساندویچی عایق بسیار خوبی در برابر سرما و گرما هستند. به همین دلیل این مصالح پیش ساخته در هر نوع شرایط آب و هوایی قابل استفاده هستند و این یکی از نقاط قوت استفاده از ساندویچ پانل ها است.
 • ساندویچ پانل به دلیل متریالی که برای ساخت آنها استفاده شده است از خورده شدن و در نتیجه پوسیدگی سازه به میزان قابل توجهی جلوگیری می کند. علاوه بر این استفاده از این نوع مصالح پیش ساخته باعث زیبایی بخشیدن به سازه می شود.

استفاده از ساندویچ پانل چه معایبی دارد؟

البته مزایای این مصالح پیش ساخته ساختمانی از ایرادهایی آن بیشتر است و به همین دلیل می توان از ایرادهایی آن چشم پوشی کرد.اما بهتر است قبل از انتخاب و خرید ساندویچ پانل از معایب این نوع مصالح پیش ساخته آگاهی داشته باشید تا بتوانید انتخاب درست تری داشته باشید.
همانطور که می دانید برای ساخت ساندویچ پانل از متریال مختلفی استفاده می شود. در صورتی که از فوم های عایقی مانند PUR و PIR برای تولید ساندویچ پانل بهره گرفته شود احتمال اینکه بعد از مدتی ورق آنها از قسمت فوم جدا شود وجود دارد.دلیل این موضوع به خاطر این است که ممکن است این مصالح در دماهای متفاوتی قرار گیرد در نتیجه احتمال آسیب دیدن آنها وجود دارد.

به منظور ساخت پانل های ساندویچی از موادی مانند پشم معدنی استفاده می شود.پانل های تولید شده با پشم معدنی از ضریب انتقال حرارتی بالاتری برخوردار هستند و این یکی از ایرادهایی است که به پانل ها وارد است.

نصب یک سری از پانل ها نیازمند تخصص های خاصی است. یکی از انواع پانل هایی که نصب آنها به تخصص و مهارت خاصی نیاز دارد پانل های تولید شده با پشم شیشه هستند.نکته ای که همواره بایستی به آن توجه داشته باشید در رابطه با قیمت آنهاست. هر چه نصب ساندویچ پانل های تولید شده با پشم شیشه به مهارت و تخصص بیشتری احتیاج داشته باشد مسلما قیمت آنها هم بالاتر می رود.

مطالب مشابه ساندویچ پانل