مزایای استفاده از ساندویچ پانل در صنعت ساخت و ساز

مزایای استفاده از ساندویچ پانل در ساخت و سازساندویچ پانل در صنایع مختلف قابل استفاده است.یکی از کاربردهای این سازه های پیش ساخته در صنعت ساخت و ساز است. در این مقاله قصد داریم کاربرد این سازه های پیش ساخته ساختمانی در این صنعت مورد بررسی قرار دهیم.

یکی از دشوارترین مراحل ساخت و ساز تامین مصالح ساختمانی است.برای ساخت یک سازه ساختمانی از مصالح و متریال متفاوتی استفاده می شود که هر کدام از آنها مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند.ساندویچ پانل یکی از جدیدترین مصالح پیش ساخته ساختمانی است که به دو نوع ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی تقسیم می شود و به منظور پوشش دهی سقف و دیوار از این نوع مصالح پیش ساخته استفاده می شود.

ساندویچ پانل به عنوان یکی از پیشرفته ترین مصالح ساختمانی که با استفاده از متریالی با دوام و استحکام بالا ساخته شده است، نسبت به سایر مصالح ساختمانی برتریت داشته و دارای مزایای بی شماری است.

در این مقاله قصد داریم شما را با مزیت های استفاده از ساندویچ پانل آشنا نماییم تا با استفاده از این مصالح نوین ساختمانی بتوانید در صرف انرژِی، هزینه، زمان و نیروی انسانی تا حد قابل توجهی صرفه جویی نمایید.

مزایای استفاده از ساندویچ پانل در ساخت و ساز

مقاومت ساندویچ پانل در برابر زلزله، فشار و ضربه

همانطور که مطلع هستیم ایران یکی از زلزله خیز ترین مناطق دنیا محسوب می شود و متاسفانه هر ساله شاهد وقوع زلزله در بسیاری از نقاط ایران هستیم. البته غیر از زلزله حوادث دیگری هم وجود دارند که باعث فشار و آسیب رساندن به سازه های ساختمانی می شود.در نتیجه مقاومت، استحکام و کیفیت سازه بایستی در اولویت باشد و به آن توجه شود.

ساندویچ پانل یکی از بهترین مصالح ساختمانی است که چند سال تولید آن می گذرد و با داشتن ویژگی های منحصر به فردی مانند مقاومت، استحکام بالا در زمره ی یکی از بهترین مصالح سنتی قرار گرفته است و جایگزین بسیار خوبی برای مصالح سنتی ساختمانی به شمار می رود.

ترک نخوردن و یکپارچگی ساندویچ پانل

ساندویچ پانل به عنوان یکی از جدیدترین مصالح پیش ساخته ساختمانی با ظاهری یکپارچه طراحی شده است و این امر باعث می شود فشار بر روی سازه به صورت یکسان تقیسم شده و در نتیجه مقاومت سازه بیشتر شود.ظاهر یکدست ساندویچ پانل از تکه شدن به قطعات کوچکتر جلوگیری نموده و این امر مقاومت و دوام سازه هایی که با استفاده از ساندویچ پانل ساخته می شود را تا حد قابل توجهی بالا می برد.

این در حالی است که مصالح سنتی ساختمانی در برابر حوادثی مانند زلزله به تکه های کوچکتر تقسیم شده و خسارت های فراوان جانی و مالی به بار خواهند آورد و این امر برتریت مصالحی مانند ساندویچ پانل را نسبت به مصالح سنتی اثبات می کند.

منعطف بودن ساندویچ پانل

اگر بخواهیم ساختار ساندویچ پانل را ارزیابی نماییم می توان گفت ساندویچ پانل ها ساختار انعطاف پذیری دارند و به خاطر داشتن این ساختار منحصر به فرد می تواند فشار یا ضربه را تا حد قابل توجهی دفع نمایید. به این ترتیب بعد از تغییر جزئی دوباره به حالت اولیه بازمی گردد و مقاومت و دوام خود را حفظ می کند.

البته این مورد را نباید نادیده گرفت که نصب صحیح ساندویچ پانل نقش عمده ای در حفظ مقاومت و ایمنی سازه شما ایفا می کند. در صورتی که صفحات پانل ها به درستی در کنار یکدیگر قرار نگیرند مقاومت و دوام کمتری از خود نشان داده و در نتیجه سازه هایی که با استفاده از این نوع مصالح پیش ساخته می شوند مقاومت و ایمنی کمتری در برابر حوادث مختلف خواهند داشت.

نصب ساندویچ پانل در کوتاهترین زمان

ساندویچ پانل در ابعاد 1 تا 13 متر مریع به دلخواه مشتریان قابل تولید هستند و نسبت به مصالح سنتی ساختمان بزرگتر هستند.وزن ساندویچ پانل بسیار سبک بوده و جابه جایی آنها در کمترین زمان ممکن انجام می گیرد که این هم یکی از دلایل برتری ساندویچ پانل نسبت به مصالح سنتی است.این نوع مصالح پیش ساخته با استفاده از اتصالاتی مانند پیچ یا الکترود به یکدیگر متصل می شوند. در نتیجه دیوار و سقف سازه ها در کمترین زمان ممکن و با کیفیت فوق العاده پوشش داده می شوند.

عایق صوتی ساندویچ پانل

مصالحی مانند پانل در حالت معمولی می توانند در برابر صداهای اضافه تا حدود 25 دسی بل مقاومت از خود نشان دهند به این معنی که می توانند تا 25 دسی بل از ورود صدا به داخل سازه جلوگیری کند.اما در صورتی که می خواهید عایق صوتی قوی تری داشته باشید بهتر است از پانل های ضد صوت یا آکوستیک که برای جلوگیری از ورود و نفوذ صدا طراحی شده است، استفاده نمایید.

این نوع از ساندویچ پانل ها به نحوی طراحی شده اند که می تواند تا 125 دسی بل مانع از ورود صدا به داخل سازه ها شود و این نوع مصالح پیش ساخته برای آن دسته از افرادی که عایق صوتی برای آنها اهمیت زیادی دارد، گزینه مناسبی به شمار می رود.

استفاده از پانل ها در صنعت ساخت و ساز طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. لذا امیداواریم با استفاده از این فاکتورها بتوانید به آسانی ساندویچ پانل دلخواه خود را انتخاب و خریداری نمایید.

مطالب مشابه ساندویچ پانل