دلایل برتری ساندویچ پانل پلی یورتان نسبت به پلی استایرن

دلایل برتری ساندویچ پانل پلی اورتان نسبت به پلی استایرن

همانطور که در مقالات قبل ذکر شد ساندویچ پانل یکی از جدیدترین مصالح ساختمانی است که به دلیل ساختار منحصر به فردی که دارد تا حد زیادی در وقت و هزینه صرفه جویی می کند.

ساندویچ پانل ها متشکل از سه لایه هستند و عایق بسیار خوبی در برابر گرما، صدا و رطوبت هستند و این یکی از دلایلی است که این مصالح پیش ساخته را از مصالح سنتی متمایز می کند.برای ساخت ساندویچ پانل ها از ورق ها و فوم های مختلفی بهره گرفته می شود.

ورق هایی که برای ساخت این مصالح پیش ساخته استفاده می شود، ورق گالوانیزه، ورق آلومینیوم و ورق آلوزینک هستند و فوم های به کار رفته از جنس پلی یورتان، فوم پلی استایرن، فوم پشم سنگ یا پشم شیشه هستند.

هر کدام از مواد و متریال ذکر شده ممکن است مزایا و معایبی داشته باشند. فوم هایی که برای ساخت این سازه های پیش ساخته استفاده می شوند، هر کدام ویژگی های خاصی دارند و بسته به نوع کاربری مشتری از هر کدام از آنها استفاده می شود.پنل هایی که برای ساخت آنها از فوم پلی یورتان استفاده می شود دارای ویژگی های خاصی نسبت به فوم پلی استایرن هستند و در این مقاله قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم.

ساندویچ پانل PUR و PIR

ساندویچ پانل پلی اورتان همانند سایر ساندویچ پانل ها از سه لایه اصلی تشکیل شده است. این نوع از پانل های ساندویچی،که برای ساخت آنها از دو لایه ورق گالوانیزه به همراه فوم عایق پلی اورتان استفاده می شود از بهترین نوع این مصالح پیش ساخته هستند.

داشتن فوم عایق پلی یورتان در ساخت این مصالح پیش ساخته باعث شده مقاومت آنها در برابر حریق و آتش سوزی بالا برود. لذا این نوع از پانل ها برای مکان هایی که احتمال آتش سوزی در آنها بسیار بالاست گزینه بسیار مناسبی هستند.

علاوه بر این ساندویچ پانل های ساخته شده با عایق پلی یورتان، عایق صوتی بسیار خوبی به حساب می آیند و می تواند صدا را از بیش از 30 دسی بل جذب کرده و از ورود صدا به داخل سازه جلوگیری نماید.همچنین پانل هایی که با این فوم ها تولید می شوند، در برابر سرما و گرما مقاومت بسیار بالایی دارند. لذا در صنایع برودتی می توان از این نوع ساندویچ پانل ها بهره گرفت.

ویژگی های فوم عایق پلی یورتان

پانل های پلی اورتان ظرفیت تحمل و مقاومت بسیار بالایی در برابر آتش دارند، لذا در مکان هایی که احتمال آتش سوزی در آنها بسیار بالاست می توان از آنها استفاده نمود.طول استاندارد این نوع از پانل ها از 2 متر تا 10 (حداکثر 12 متر) است و می توان آنها را هم به صورت عمودی و هم به صورت افقی نصب نمود. فوم های عایقی که برای ساخت پانل ها استفاده می شوند، ضخامت های متفاوتی دارند. مقاومت بسیار بالای این پانل ها در برابر رطوبت، خوردگی، ضربه و خراش یکی از ویژگی های مثبت آنها به شمار می رود.

فوم عایق پلی استایرن

فوم های پلی استایرن، فوم هایی هستند که در سه نوع معمولی، مقاوم و یونولیتی (انبساطی) قابلیت تولید دارند و ویژگی ها و کاربری های متفاوتی را نسبت به فوم پلی اورتان دارند.

فوم EPS (پلی استایرن) چه ویژگی هایی دارند؟

این نوع از فوم ها دارای هدایت حرارتی پایین، مقاومت حرارتی خوب و مقاومت فشاری بالا می باشد و یکی از سبک ترین ماده هایی است که می توان برای تولید ساندویچ پانل استفاده نمود.محاقظت بالا در دمای سرد، حفاظت از رطوبت، ذخیره انرژی، عمر طولانی و سازگاری با محیط زیست و بدون CFC از ویژگی های دیگر این فوم است.

پلی اورتان یا پلی استایرن، کدام یک بهترین انتخاب است؟

حرارت

ضریب حرارتی فوم پلی اورتان W/(M*K)0..24-0.018 می باشد و این رقم در ساندویچ پانل پلی استایرن نصف است. این فوم یکی از بهترین فوم های است که می توان برای ساخت ساندویچ پانل از آنها استفاده کرد و نسبت به عایق هایی مانند پشم سنگ و پشم شیشه عملکرد بهتری داشته و در دمای 70-80 درجه سانتی گراد نیز آتش نخواهد گرفت.

صوت

فوم پلی یورتان نسبت به پلی استایرن عایق صوتی قوی تری است و عملکرد بهتری در جذب صدا دارد و می تواند از ورود صداهای اضافه به داخل سازه جلوگیری نماید.این یکی از ویژگی هایی است که اثبات کرده است ساندویچ پانل پلی اورتان عملکرد و واکنش بهتری دارد.

آلودگی شیمیایی

فوم پلی استایرن یکی از انواع فوم هایی است که آلودگی شیمایی تولید میکند.به عنوان مثال در صورت آتش گرفتن، این فوم از خود گازی به نام سیانور تولید می کند که برای سلامتی انسان نیز مضر است و این یکی از ایرادهای این فوم است.پلی اورتان فاقد چنین ویژگی است. این نوع فوم ها از خود گازهای گلخانه ای متساعد می کند و این فقط محیط زیست را آلوده می کند و به سلامتی انسان آسیبی وارد نمیکند.

هزینه

با توجه به این موضوع که مواد و متریالی که برای ساخت ساندویچ پانل پلی اورتان استفاده می شود کیفیت بهتری دارد، قیمت این مصالح پیش ساخته نیز نسبت به ساندویچ پانل پلی استایرن که برای تولید آن از موادی با کیفیت پایین تر استفاده می شود، بالاتر است.در صورتی که از فوم پلی اورتان برای ساخت ساندویچ پانل استفاده شود، هزینه های سرمایشی و گرمایشی به میزان زیادی کاهش خواهد یافت و این یکی از نکات مثبت استفاده از فوم پلی یورتان است.همچنین با استفاده از فوم ذکر شده، ضخامت ساختار خارجی ساختمان را می توان کاهش داد و به این ترتیب فضای داخلی بیشتری در اختیار خواهیم داشت.

مقاومت

فوم پلی اورتان یکی از مقاوم ترین فوم ها است که در اثر فشار طولانی تغییر شکل نمی دهد و این یکی از نکات مثبت این نوع فوم ها است.در حالی که فوم پلی استایرن دارای چنین ویژگی هایی نیست و ممکن است در اثر فشار تغییر شکل دهد و یا دچار شکستگی شود.

میانگین عمر

فوم پلی اورتان یکی از با کیفیت ترین فوم های موجود در بازار خودروسازی است و در صورتی که به صورت عادی نگهداری شود می تواند بیش از 30 سال عمر کند. این در حالی است که  پلی استایرن عمر کمتری داشته و برای مدت زمان طولانی نمی توان از آنها استفاده نمود و افرادی که طول عمر بالا برای آنها مهم است از این مصالح استفاده نمی کنند.

محیط زیست

پلی استایرن یکی از انواع پلیمرهایی است که بعد از اینکه فرسوده شدند می توان به صورت مجدد از آنها استفاده نمود اما در مورد پلی اورتان این امر صدق نمی کند و فقط پانل هایی که با پایه پلی اتر باشند، قابلیت بازیافت دارند.

زیبایی و ظاهر

فوم پلی اورتان انعطاف پذیری بیشتری در چسبیدن به موادی مانند صفحات فولاد رنگی، پارچه فایبرگلاس سیمانی،فولاد ضد زنگ و غیره را دارد و با استفاده از این امر بسیاری از ساختارهای زیبا برای انتخاب مشتریان با توجه به نیازهای خاص و متفاوت برای مشتریان وجود خواهد داشت.همچنین به دلیل اینکه این نوع فوم ها به صورت آماده و پیش ساخته به فروش می رسند امکان نصب آنها با بست وجود دارد و این امر هزینه را به میزان چشمگیری کاهش داده و برنامه ساخت و ساز را به طرز فوق العاده ای کوتاه تر می کند.

نتیجه گیری

در نهایت انتخاب هر کدام از این فوم ها مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد و انتخاب فوم مناسب به بودجه و نوع کاربری مشتری بستگی دارد.البته شاید قیمت ساندویچ پانل های ساخته شده با پلی یورتان کمی بیشتر از سایر ساندویچ پانل ها باشد و برای تهیه این فوم ها باید هزینه بیشتری پرداخت شود. اما در عوض عمر طولانی و کاهش هزینه های ناشی از ساخت و ساز و هزینه های گرمایشی و سرمایشی قیمت بالای این نوع ساندویچ پانل را جبران خواهد کرد.

مطالب مشابه ساندویچ پانل