ساخت سوله با ساندویچ پانل

ساخت سوله با ساندویچ پانلسوله ها یکی از پرکاربردترین سازه های صنعتی هستند که از متریال و مواد گوناگونی ساخته می شوند و امروزه بسیاری از افراد در صنعت ساخت و ساز به اجرای این نوع سازه ها روی آورده اند.
اسکلت سازه ها ساخته شده از فلز هستند اما با توجه به این موضوع که استفاده از مصالح سنتی قیمت بیشتری دارند، بسیاری از افرادی که قصد اجرای سوله را دارند از مصالح دیگری برای ساخت سازه های خود استفاده می کنند.
ساندویچ پانل یکی از انواع مصالح پیش ساخته است که علاوه بر قیمت کمتری که دارد دارای مزایای متعددی مانند انعطاف پذیری بالا است.این نوع مصالح پیش ساخته علاوه بر خاصیت عایق بودن در برابر سرما و گرما و رطوبت ظاهر زیبایی به سوله های ساخته شده با ساندویچ پانل می بخشد.

مزایای ساخت سوله با ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی از وزن بسیار کمی برخوردار است و همین موضوع باعث می شود وزن نهایی سوله با استفاده از ساندویچ پانل ها کمتر شود.
به دلیل اینکه ساندویچ پانل ها وزن بسیار کمی دارند حمل و جابه جایی آنها بسیار آسان می باشد. همچنین نصب ساندویچ پانل در ارتفاعات بسیار مورد توجه قرار گرفته است.
یکی از دیگر مزایای ساندویچ پانل عایق بودن آنها در برابر رطوبت، حرارت و صدا است و به همین دلیل در ساخت سوله ها نقش بسیار مهمی ایفا می نماید.
در ساخت سازه های صنعتی و مکان هایی که به عنوان انبار ساخته می شوند این که حشرات نتوانند به سازه نفوذ داشته باشند اهمیت بسیار زیادی دارد.در صورتی که سازه هایی مانند سوله با استفاده از ساندویچ پانل ساخته شوند از ورود و نفوذ حشرات به میزان قابل توجهی می کاهند.
همانطور که می دانید طول عمر سازه هایی مانند سوله به دلیل کاربردی که دارند بسیار مهم است. چناچه سوله ها با استفاده ازپانل ها پوشش داده شوند به دلیل متریال و موادی که برای تولید آنها استفاده می شود طول عمر بالایی خواهند داشت.
اگر بخواهیم ضخامت پانل ها را با سایر مصالح ساختمانی مقایسه نماییم باید گفت ساندویچ پانل ها ضخامت کمتری دارند. ضخامت کم ساندویچ پنل ها باعث می شود به فضای بیشتری در داخل سوله ها دسترسی داشته باشیم. در نتیجه فضای بیشتری برای نگهداری مواد مختلف خواهیم داشت.
سازه هایی مانند سوله در کمترین زمان ممکن ساخته میشوند و این یکی از مزیت هایی است که در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی دارند. در نتیجه سرمایه ای که برای ساخت سوله صرف شده است در مدت زمان کمی دوباره به صاحب سوله باز می گردد.
ساندویچ پانل به دلیل موادی که برای ساخت آن استفاده می شود، مقاومت بسیار بالایی در برابر آتش سوزی دارد. لذا در صورتی که سوله با استفاده از این نوع مصالح پیش ساخته، اجرا شود مقاومت بسیار بالایی در برابر آتش سوزی و خطرات ناشی از آن دارند.
پانل های ساندویچی وزن بسیار کمی داشته و به راحتی حتی به مکان های صعب العبور قابل جابه جایی هستند.در نتیجه علاوه بر اینکه وزن نهایی سوله را کاهش می دهند بلکه زمانی که بخواهیم سوله را با استفاده از ساندویچ پانل ها اجرا کنیم حمل آنها به آسانی امکان پذیر است.
ساخت سوله مراحل مختلفی مانند اسکلت بندی، نصب پانل های سقفی و دیواری و نصب تجهیزات داخلی دارد که بایستی توسط اجرا کنندگان رعایت شود.در صورت اجرای سوله با ساندویچ پنل ها تمامی این مراحل باید مورد توجه قرار گیرند.

پوشش سوله با ساندویچ پانل

به منظور پوشش دهی سوله ها از متریال متفاوتی استفاده می شود. یکی از متریال های پرکاربردی که در ساخت این سازه ها به کار می رود، فوم پلی اورتان است که با ضخامتی بین 4-25 سانتی متر قابل استفاده می باشد.این نوع فوم ها در برابر اسیدها، بازها، میکروب ها و قارچ ها مقاومت بسیار بالایی دارند.البته برای سقف این سازه های صنعتی از پانل هایی با ضخامت 25-2 سانتی متر استفاده می کنند و طرح هایی که برای پوشش سقف به کار می رود شادولاین و سفال است.
برای دیوارهای سوله عمدتا از پانل های پلی استایرن، پشم سنگ و پلی اورتان استفاده می شود اما پانل های پلی استایرن به دلیل وزن بسیار سبکی که دارند نسبت به دیگرمتریال ها بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند.

اما در صورتی که بحث عایق بودن این سازه های صنعتی برای شما اهمیت دارد بهتر است از ساندویچ پانل پشم سنگ استفاده کنید. پشم سنگ ماده ای است که در برابر آتش سوزی و سایر عوامل طبیعی مقاومت بیشتری دارد.

مطالب مشابه ساندویچ پانل